SPE, INC.
BOARD OF DIRECTORS
25-26 September 2004
Item 12.3


SOCIETY OF PETROLEUM ENGINEERS, INC.

SPE BOARD OF DIRECTORS  

Gulf Coast Section Appointments to 2005 Standing Committees

 

2005 Nominating Committee

Kate H. Baker, BP, Chair
Cheryl Stark, Technical Director Health, Safety and Environment
John Bethancourt, Technical Director Management and Information

ADMINISTRATIVE AND EDUCATION COMMITTEES

Career Guidance And Student Development

Darla-Jean Weatherford A&M U., College Station


Continuing Education Committee

Sammi Raza, Consultant, Houston
Mark Bozich, Halliburton, Houston
Sheng-Tai Lee, BP, Houston
Fersheed Mody, Shell, Houston
Patty Thomas, OGCI, Houston
Mauricio Villegas, ChevronTexaco, Houston



Distinguished Lecturer Committee

Chair : Robert A. Woodroof, Protechnics Int. Inc., Houston
John Karish, BP America, Houston
Fred Jones, Consultant, Houston
Robert Lane , Northstar Technologies, Houston
Mike Payne, BP, Houston



Education and Accreditation

Chair: Ekrem Kasap, Schlumberger, Houston
Bob Gochnour, BP, Houston
Richard West, Marathon Oil, Houston



Engineering Professionalism

J. W. Wisniewski, BP, Houston



Engineering Registration Subcommittee

Chair: J. Herb Hyatt, ExxonMobil, Houston
Robert McNamara, Challenger Minerals, Inc., Houston
Michael A. Guardia, Michael A. Guardia & Assoc., Houston
Robert Batts, Technip Coflexip, Houston
David Bilberry, Baker Oil Tools, Houston
Neil Howard, ExxonMobil, Katy
Burton Baker, ExxonMobil Production, Houston
Robert Lannom, Baker Hughes, Houston
Vicky Jackson-Nielson, Welldynamics, Houston
Jeff Brienan, Unocal, Sugar Land
Rich Koenig, ConocoPhillips, Sugar Land
Allen Kutch, BP, Houston


Membership Committee

Randall Woods, ExxonMobil, Houston


Oil and Gas Reserves Committee

Chair: John E. Ritter, ChevronTexaco, Houston
Delores James Hinkle, Marathon Oil Company, Sugar Land
Abhijit Gadgil, ExxonMobil Production Company, Houston


TIG Coordinating Committee

Lyle Lehman, Landmark Graphics, Houston
John Killinger, Challenger Minerals Inc., Houston
Valerie Jochen, Schlumberger, College Station


AWARD COMMITTEES

Carll, Lucas and Uren Award Committee
Chair: Steve Holditch A&M University , College Station
Ibrahim Abou-Sayed, ExxonMobil Upstream Research Co., Houston


Cedric K. Ferguson Medal Award Committee

Tom Sifferman, Houston
Robert A. Skopec, PAI Engineers and Consultants, The Woodlands


Degolyer and Distinguished Service Award Committee

Cindy Reece, ExxonMobil Development Co., Houston


Distinguished Award for PE Faculty Award Committee

Nathan Meehan, CMG Petroleum Consulting; Houston
Brian Clark, Schlumberger, Sugar Land


Distinguished Member (Honorary) Award Committee

Robert Earlougher, Retired, Houston
Kate H. Baker, BP, Houston


Drilling and Completions Award Committee

Edward Malachosky, Baker Hughes INTEQ, Houston


Formation Evaluation Award Committee

Chair: Ram Agarwal, BP Upstream Tech Group, Houston
Ram Agarwal, BP Upstream Tech Group, Houston
Richard Ostermeier, Shell International E&P, Houston


Facilities and Construction Award Committee

Joe R. Fowler, Stress Engineering Services, Houston
Norman D. McMullen, BP America, Houston


Management and Information Award Committee

John I. Howell, Portfolio Decisions Inc., Houston


Production and Operations Award Committee

Sanjay Vitthal, Halliburton Energy Services, Houston


Public Service Award Committee

Ed Stokes, ConocoPhillips Marine, Houston


Reservoir Engineering Award Committee

Kimberly Dollens, El Paso Production Co., Houston
James Hutfitz, ExxonMobil, Houston


Young Member Outstanding Service Award Committee

Chair: Ron Hinn, Occidental Permian Ltd., Houston


PUBLICATIONS

Publications Coordinating Committee

Gene M. Narahara, ChevronTexaco, Houston
Ibrahim Abou-Sayed, ExxonMobil, Houston
Mike Choi, Conoco, Houston
Wajeed Rasheed, Andergaugeg Ltd., Houston


Books Committee

Chair: Sally A. Thomas, Conoco Inc., Houston
Stuart Filler, Devon Energy, Houston
Gene Kouba, ChevronTexaco, Houston
Bill Landrum, Conoco, Inc. Houston


Monograph Committee

Bob Carpenter, ChevronTexaco, Houston
Dan Mueller, BJ Services, Houston


Editorial Review Committee

Senior Technical Editor: Ibrahim Abou-Sayed, ExxonMobil, Houston


SPE Drilling and Completions

Robert Mitchell, Landmark Graphics, Houston


SPE Production and Facilities

Syed A. Ali, ChevronTexaco, Houston


Reservoir Engineering

Cosan Ayan, Schlumberger, Houston
Mehdi Honarpour, ExxonMobil, Houston
Shah Kabir, ChevronTexaco, Bellaire


Reservoir Evaluation

Birol Dindoruk, Shell Intl., E&P, Houston


TECHNICAL PROGRAMS AND MEETINGS

2005 ATCE Program Committee

Chair: Keith Millheim, Anadarko Petroleum, Houston


Program Coordinators

Health, Safety and Environment
Don Kaminski, BJ Services, Tomball
Management and Information
Jake Booth, ExxonMobil Exploration Co., Houston


Technical Program Subcommittee Chairpersons

Drilling Design and Operations
Uday Tare, Halliburton, Houston

Fluid Mechanics and Recovery Processes
Yun Wang, BP, Houston

Formation Evaluation
Calvin Kessler, Halliburton Energy Services, Houston

Health, Safety and Environment
Don Kaminski, BJ Services, Tomball

Production Monitoring and Control
Anthony Veneruso, Schlumberger , Missouri City

Reservoir Engineering
David Dratler, ExxonMobil, Houston

Reservoir Geology and Geophysics
Randy Lafollette, BJ Services, Tomball

Reservoir Monitoring
Stephen Baumgartner, BJ Services, Spring

Well Completions
Mary Edwards, BJ Services Co., Tomball

Well Stimulation
Mark Glover, BP, Houston


Digital Energy

Jim Bridges, Knowledge Systems, Stafford
Dean Kaminski, Sperry-Sun Drilling Services, Houston
Jake Booth, ExxonMobil, Houston
Bill Sanstrom, Landmark, Houston
J. Hite, Business Fundamentals Group, Houston
Marise Mikulis, Microsoft/Hewlett Packard, Houston


Drilling

Chair: Uday Tare, Halliburton, Houston
Calvin, Holt, Weatherford Underbalanced, Houston
Fersheed Mody, Shell International E&P, Houston
Uday Tare, Halliburton, Houston
Curtis Cheatham, Computalog, Houston
David Chen, Sperry Sun/Halliburton, Houston
Lee Dillenbeck, BJ Services Co., Tomball
Dan Mueller, BJ Services Co., Tomball
Mike Payne, BP plc, Katy
David Power, Baroid, Houston
Fritz Reuter, FWR Interests, Houston
L. A. Sinor, Hughes Christensen Co., The Woodlands
Uday Tare, Halliburton, Houston
Mario Zamora, M-I LLC, Houston


Education, Training, and Professionalism

Jake Booth, ExxonMobil Exploration Co., Houston
Truett Enloe, Unocal Corp., Sugar Land
Duane McVay, Texas A&M U., College Station


Facilities Design and Operations

John Ditria, Apex Process Technologies, Houston
Mark Elkins, ConocoPhillips, Houston
Norman MacLeod, ChevronTexaco, Houston
John Murray, Technip, Houston
John Sabey, Kvaerner Process Systems, Houston
Mike Jones, Shell Global Solutions, Houston
Mike Choi, ConocoPhillips, Houston
Daniel Daulton, BJ Services Co., Houston
James Pappas, Devon Energy Corp., Houston
Neal Spencer, BP America, Inc., Houston
David Walker, BP plc, Houston


Fluid Mechanics and Recovery Processes

Chair: Yun Wang, BP, Houston
Cengiz Satik, ChevronTexaco EPTC, Houston
Birol Dindoruk, Shell Intl. E&P Inc., Houston Texas
Salil K Bannerjee,, PGS Reservoir Inc, Missouri City
Shah Kabir, ChevronTexaco, Bellaire
Daulat Mamora A&M U., College Station
Santosh Verma, ExxonMobil Upstream Research, Houston


Formation Evaluation

Chair: Calvin Kessler, Halliburton Energy Services, Houston
Paul Boonen, Pathfinder Energy Services, Houston
Dan Gunderson, BJ Services Co., Houston
Michael Metz, Occidental Oil & Gas, Houston


Health, Safety and Evironment

Chair: Don Kaminski, BJ Services, Tomball
Elaine Lange, Energy Biosystems, Houston
John A. Hall, Halliburiton Energy Services, Houston


Management

Jake Booth, ExxonMobil Exploration Co., Houston
Stuart Filler, Devon Energy Production Co., Houston
William Jentsch, Consultant, Houston
Larry L.Long, El Paso Production Co., Houston
Andy Merryman, PricewaterhouseCoopers, Houston
Gordon Springate, Santos Corp., Houston
Jill Wyatt, Caesar Systems, Houston


Production Monitoring and Control

Chair: Anthony Veneruso, Schlumberger , Missouri City
Jessie Fontenot, ConocoPhillips, Houston
John Angel, Baker Oil Tools, Houston
Bobby Poe, Schlumberger , Missouri City


Reservoir Engineering

Chair: David Dratler, ExxonMobil, Houston
Luiz Amado, Shell International E&P, Houston
David Kihneman, Kerr-McGee Oil & Gas Corp., Houston
Mridul Kumar,ChevronTexaco EPTC, Bellaire
P. K. Pande, Anadarko Petroleum Corp., Houston
Grant E. Robertson, Anadarko Petroleum Corp., Kingwood
John R. Wilkinson, ExxonMobil Production Co., Houston


Resevoir Geology and Geophysics

Chair: Randy Lafollette, BJ Services, Tomball


Reservoir Monitoring

Chair: Stephen Baumgartner, BJ Services, Spring
Peter S. Hegeman, Schlumberger, Sugar Land
Arashi Aiayi, Well Dynamics Int. Ltd., Houston
Chorneyko David, Exxon Exploration Co., Houston
Michael Levitan, BP Exploration Inc., Houston


Well Completions

Chair: Mary Edwards, BJ Services Co., Tomball
Mahmoud Asadi, Protechnics, Houston
Terry Bussear, Baker Hughes, Houston
Coby Osborne, Total, Houston
Elizabeth Randall, El Paso Production Co., Cypress
David J. Wagner, Chevron Production Tech Co., Houston


Well Operations

Thomas Gee, Weatherford International, Houston
Shauna Noonan, ConocoPhillips, Houston
Bruce Storm, Halliburton, Houston


Well Stimulation

Richard Little, People''s Energy, Houston
Syed A.Ali, Chevron Texaco, Houston
Craig Cipolla, Pinnacle Technologies, Houston
Mark Glover, BP plc, Houston
Leonard Kalifayan, BJ Services Co., Tomball
Rick Stanley, BJ Services Co., Houston


Forum Series Implementation Committee - Western Hemisphere

Chair: Usman Ahmed, Schlumberger, Sugar Land
Jeff Moss, ExxonMobil, Houston
Norman McMullen, BP plc, Houston


Forum Series Coordinating Committee

Luigi Saputelli, Halliburton, Houston
Usman Ahmed, Schlumberger, Sugar Land